رایزنی های حقوق بشری وزیر در حاشیه یک نشست ژنو

وزارت دادگستری در هفته ای که گذشت

رایزنی های حقوق بشری وزیر در حاشیه یک نشست ژنو

تهران- دادگستران- سفر «سیدعلیرضا آوایی» وزیر دادگستری به ژنو برای حضور و سخنرانی در نشست عالیرتبه سی و هفتمین اجلاس شورای حقوق بشر و رایزنی های حقوق بشری در حاشیه این نشست با وزرای چند کشور در صدر اخبار وزارت دادگستری در هفته گذشته قرار داشت.

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی دادگستران، جدای از خبرهای دیگر وزارت دادگستری، مهمترین رویداد این وزارتخانه سفر وزیر دادگستری به ژنو، سخنرانی در آنجا و رایزنی با مقامات خارجی در زمینه حقوق بشری بود.
بر اساس این گزارش، شنبه پنجم اسفند نشست بررسی سیاست های حوزه علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری در وزارت دادگستری برگزار شد.
در این جلسه که با حضور کارشناسان و نمایندگان وزارتخانه ها، سازمان ها و نهاد های مربوطه همراه بود، برنامه ها و اقدامات پیشنهادی بند ۶-۵ (حمایت از مالکیت فکری و معنوی و تکمیل زیرساخت ها و قوانین و مقررات مربوط) سیاست های علم و فناوری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نمایندگان دستگاه های ذیربط، گزارش اقدامات به عمل آمده در این خصوص را ارائه کردند.
یادآور می شود طبق ابلاغیه معاون اول رئیس جمهوری، وزارت دادگستری مسئول اجرای سیاستهای اشاره شده است.
دوشنبه هفته گذشته، «سیدعلیرضا آوایی» وزیر دادگستری برای حضور در سی و هفتمین اجلاس حقوق بشر به ژنو رفت و در این اجلاس سخنرانی کرد.
آوایی در آغاز سخنانش خطاب به رئیس اجلاس، ارتقا حقوق بشر را از جمله دغدغه های مذاکرات مربوط به جامعه ملل برشمرد و در رابطه با اشتیاق فزاینده ملت ها برای دستیابی به صلح، برابری و کرامت انسانی که به مثابه نیروی محرکه جدی سازمان ملل متحد و اعضای آن بودند، گفت که می توان در امر توسعه گفتمان حقوق بشر و تقویت نهادهای حقوقی بین المللی، برای ایجاد قواعد هنجارهای حقوق بشری و حقوق بشر دوستانه ایفای نقش کرد.
وزیر دادگستری با اشاره به اینکه طی سالیان متمادی در خلال رقابت های جنگ سرد، بازیگران حقوق بشر در دو اردوگاه قطب بندی شدند که موجب ایجاد دو سیستم سیاسی در عرصه جهانی گردید، اعلام کرد، این امر آثار سوئی بر شکل گیری استانداردهای حقوق بشری داشت و نقائص و کاستی های جدی را در ساز و کارهای بین المللی حقوق بشری به ویژه در عرصه سازمان ملل متحد و همچنین ابزار اجرای استانداردهای مزبور بجای گذاشت.
آوایی با انتقاد از استفاده ابزاری از حقوق بشر از سوی برخی کشورهای داعیه دار آن، این روند آزار دهنده را نشأت گرفته از یک تفکر قدیمی دانست که از ساز و کارهای حقوق بشری سازمان ملل سوء استفاده می کند و موجب ایجاد فضای سیاست زدگی قطب بندی شده و صرفا ظرفیت این سازوکارها در امر ارتقا و حمایت واقعی از حقوق بشر را فرسایش داده است که نمونه آن برخوردهای گزینشی علیه برخی از کشورهایی است که از حیث ارزش های فرهنگی، سیاسی و سنت ها با آنان متفاوتند.
آوایی ضمن انتقاد از حمایت بی دریغ و بی قید و شرط این کشورها از اسرائیل و پشتیبانی از نقش مخرب آن در منطقه، مسائلی چون مصائب روهینگیا و جنگ علیه یمن را یادآور شد و به اعتقاد راسخ جمهوری اسلامی ایران برای ادامه تلاش ها با هدف تقویت همکاری و تعامل برای ارتقا و حمایت از حقوق بشر در سطوح مختلف و همچنین تقویت مشارکت مولد در گفتمان حقوق بشری تاکید کرد و این عزم راسخ مستمر برای حمایت و ارتقا حقوق بشر را اصولا ملهم از ارزش ها و هنجارهای برخاسته از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تعالیم اسلامی و ارزش های فرهنگی همانند تمدن بزرگ و کهن ملت ایران عنوان کرد.
به گزارش دادگستران، وزیر دادگستری در حاشیه این اجلاس دیدارهای جداگانه ای با وزیر امور خارجه ونزوئلا و وزیر عراق داشت. آوایی در دیدار با وزیر دادگستری عراق با ابراز خرسندی از این ملاقات و اظهار خوشحالی از پیروزی ملت و دولت عراق بر تروریسم و بازپس گیری سرزمین عراق و پاکسازی آن از لوث وجود داعش، بر همکاری های راهبردی مشترک دو کشور در همه زمینه ها تاکید کرد.
وی همچنین با تاکید بر آمادگی کشورمان در توسعه مناسبات حقوقی و قضایی دو کشور و انتقال تجربیات، حجم مبادلات تجاری دو کشور بر ضرورت ایجاد ساز و کار لازم برای حل مشکلات حقوقی تجار دو کشور ، از همتای عراقی خود دعوت کرد که برای بازدید از جمهوری اسلامی ایران در آینده نزدیک به ایران سفر کند که از سوی وزیر دادگستری آن کشور مورد استقبال قرار گرفت.
آوایی در دیدار با وزیر امور خارجه ونزوئلا با اشاره به وجود مشترکات فراوان بین دو کشور از جمله استقلال، مخالفت با یکجانبه گرایی و استفاده ابزاری از حقوق بشر، از تلاش های ونزوئلا به عنوان رییس جنبش عدم تعهد در دفاع از مواضع این جنبش قدردانی و ابراز امیدواری کرد که همکاری های ایران و ونزوئلا در مقابله با یکجانبه گرایی تداوم یابد.