شنبه - ۲ تیر - ۱۴۰۳

            

پل های ارتباطی :

dadgostaran.iran@gmail.com  

09196231726  

رئیس کانون وکلای مرکز: ۷ اسفند در تقویم رسمی روز وکیل نامیده شود

رئیس کانون وکلای مرکز: ۷ اسفند در تقویم رسمی روز وکیل نامیده شود

تهران - دادگستران- رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در همایش روز وکیل مدافع اظهار داشت: هفتم اسفند به عنوان روز وکیل در تقویم رسمی کشور مشخص شود.

به گزارش دادگستران، امیر حسین آبادی چهارشنبه شب در همایش شصت و پنجمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری مرکز در تالار وزارت کشور با بیان این که در سال گذشته در چنین روزی رئیس جمهوری قول داد که روز هفتم اسفند به عنوان روز وکیل در تقویم رسمی کشور، مشخص شود، از معاون اول رئیس جمهوری که در این جلسه حضور داشت، درخواست کرد موضوع را پیگیری کند.
وی ادامه داد: این مساله در دستور شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز قرار گرفته است و ما امیدواریم در اولین فرصت این خواسته جامعه وکالت انجام شود.
حسین آبادی با بیان این که قوه مجریه نهایت تعامل را با کانون وکلای دادگستری دارد، از سازمان ها و نهادهای دولتی نیز خواست کرد تا ارجاعات داوری خود را به مرکز داوری وکلا که یکی از مراکز معتبر کانون است، واگذار کنند.
وی با اشاره به همکاری مجلس شورای اسلامی با کانون وکلا گفت: وکالت امری تخصصی است و حقوقدانان برجسته بعد از ۶۵ سال با کمترین نقصی این وظیفه را انجام می دهند.
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با نقد طرح افزایش ظرفیت کانون وکلا در مجلس شورای اسلامی، گفت: با تصویب این طرح از یک لیسانسیه بیکار یک وکیل بیکار می سازید.
وی افزود: نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید توجه داشته باشند اگر قرار است طرحی در مورد حرفه وکالت تصویب شود باید متخصصین آن را بررسی کنند و اگر واقعا درصدد افزایش ظرفیت کانون وکلا هستیم، هر سه قوه تکلیف دارند در اجباری شدن وکالت همکاری کنند.
حسین آبادی با اشاره به وجود ۱۵ میلیون پرونده در قوه قضاییه گفت: در اصل ۳۵ قانون اساسی نیز قانونگذار تکلیف را مشخص کرده و می گوید که تمام اصحاب دعوا حق دارند در تمامی دعاوی وکیل انتخاب کنند و دولت مکلف است امکانات انتخاب وکیل را برای کسانی که تمکن مالی ندارند، فراهم کند
وی گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۷۰ مصوبه ای در مقام دفاع از مصونیت وکیل در دفاع از موکل خود داشت و متاسفانه در مواردی این قانون رعایت نشد.
حسین آبادی با اشاره به خدمات وکلای دادگستری در خدمت به مردم و مشورت های رایگان برای افراد بی بضاعت (وکالت معاضدتی) گفت: کانون وکلا در امور اجتماعی نیز پیشرو بود و در زلزله اخیر غرب کشور نیز فعالانه شرکت کرد.
وی ادامه داد: با همکاری و مشورت با کانون وکلای کرمانشاه مدرسه ای به نام 'وکیل' در حال بازسازی است و با کمک کانون چندین کانکس نیز برای زلزله زدگان خریداری شد.