پل های ارتباطی :

dadgostaran.iran@gmail.com  

021-88241974  -  09196231726  

مسئولیت محموله نفت‌کش ایرانی به احتمال قوی برعهده طرف کره‌ای است

رئیس کل بیمه مرکزی روز یکشنبه درخصوص نفت‌کش حادثه دیده ایرانی که در اجاره یک شرکت کره ای بوده است، گفت: محموله نفتکش، میعانات گازی بوده و خریدار محموله را روی عرشه تحویل گرفته است؛ بر این اساس به احتمال قوی مسئولیت محموله برعهده خریدار کره‌ای است.

به گزارش دادگستران به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، «عبدالناصر همتی» درخصوص جزئیات بیمه نفت‌کش سانحه دیده گفت: ۷۰ درصد بیمه نامه نفتکش ایرانی موسوم به سانچی متعلق به یک شرکت بیمه نروژی و ۳۰ درصد تحت پوشش شرکت‌های بیمه‌ ایرانی بوده است
وی ادامه داد: از این ۳۰ درصد، ۲۰ درصد از سوی بیمه البرز و ۱۰ درصد از سوی بیمه ملت پوشش داده شده است. ۵۰ درصد بیمه‌نامه‌های فوق در مجموع نزد بیمه مرکزی پوشش بیمه اتکایی داشته است.
همتی افزود: در صورتی‌ که این نفتکش به عنوان خسارت کامل (Total Lost) تلقی شود، پرداخت حدود ۱۰ میلیون دلار از خسارت بر عهده شرکت‌های بیمه ایرانی خواهد بود که از این رقم حدود ۵ میلیون دلار سهم دو شرکت بیمه البرز و ملت و حدود ۵ میلیون دلار سهم بیمه مرکزی است.
وی ادامه داد: این نفتکش تحت مدیریت شرکت ملی نفتکش ایران و به ارزش ۳۲ میلیون دلار بوده است.
رئیس کل بیمه مرکزی با تاکید بر اینکه ۷۰ درصد پوشش بیمه‌نامه این نفتکش متعلق به یک شرکت بیمه نروژی است، افزود: مسئولیت پوشش بیمه فوت و نقص عضو خدمه کشتی و همچنین آلودگی احتمالی دریا هم با کلوپ بین‌المللی P&I است.
وی در خصوص مقصر حادثه و علت بروز آن نیز گفت: هنوز گزارشی در این رابطه به ما اعلام نشده و باید مقصر حادثه مشخص شود.
یک فروند نفتکش متعلق به ناوگان شرکت ملی نفتکش جمهوری اسلامی شامگاه شنبه (۱۶ دی) در سواحل شرق چین با یک کشتی باری این کشور برخورد کرد.
در نتیجه این حادثه، نفتکش ایرانی طعمه حریق شد و ۳۲ خدمه آن که ۳۰ نفر از آنها ایرانی بودند، ناپدید شدند.
نفتکش یاد شده در اجاره شرکت «هانووا توتال» کره جنوبی بوده و محموله را به مقصد این کشور حمل می کرده است.